A történelem 2025-ben sem ér véget – és lehetséges, hogy folytatódnia kell a „sárkányszelídítésnek”
Nincsenek átmeneti idők, minden idő főidő, kár várni az „átmenetek” végét.
Igaza van-e Mi Hazánknak, hogy a nemzeti színűre mázolt pad átfestése bűncselekmény?
A csütörtök és a péntek sem maradhatott el a ferencvárosi pad-gate újabb fordulatai nélkük, a Tompa utcai padot ugyanis Baranyi Krisztináék és az Amnesty International aktivistái reggel megint szivárvány színűre festették, de pár óra múlva már nemzeti színekben pompázott.
Vékony Csongor, a Mi Hazánk Mozgalom budapesti elnöke ugyanis nemes egyszerűséggel odasétált, és senkitől sem zavartatva csütörtök délelőtt piros-fehér-zöldre fújta azt.
Vékony a Magyar Jelennek elmondta, hogy senki sem akadályozta a festésben, se rendőr, se közterület-felügyelő nem volt a közelben. A párt budapesti elnöke közölte: azért a magyar zászló színeire mázolta a padot, mert így
ha valaki ismét át akarná festeni, azzal nemzeti jelképet gyalázna meg, ami pedig a Btk-ba ütközik.
Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke ezt a twitteren erősítette meg. Mint írta, „hiába fenyeget az Amnesty rongálás miatt feljelentéssel, mert ez eddig véleménynyilvánítás volt. Ha viszont most átfestik, mi jelentjük fel őket, nemzeti jelkép megsértése miatt. Ez a mi hazánk.”
Hogy Toroczkaiék álláspontja mennyire állja meg a helyét jogilag, arról megkérdeztük Ifj. Balsai István büntetőjogászt, aki idézte a Btk. vonatkozó paragrafusát, miszerint „Aki nagy nyilvánosság előtt Magyarország himnuszát, zászlaját, címerét vagy a Szent Koronát sértő vagy lealacsonyító kifejezést használ, illetve azokat más módon meggyalázza, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A jogász szerint itt leginkább az a kérdés, hogy mit értünk „meggyalázás” alatt, ez ugyanis az elkövetési magatartás. Egy feljelentést esetén tehát azt kellene a hatóságnak vizsgálnia, hogy az átfestés Magyarország zászlajának a meggyalázását jelenti-e. Balsai István szerint a pad átmázolása
a pride zászló színeire, a társadalom nagy részének erkölcsi felháborodását váltaná ki,
de kérdés, hogy a rendőrség vagy az ügyészség szerint egyúttal ez a magyar zászló meggyalázásának is minősül-e.
Péntekre egyébként valaki fóliával vonta be a padot azzal a felirattal, hogy „Az LMBTQ+ tartalmakat újabban csak lefóliázva lehet »közszemlére tenni«. Mindenki tudja, mi van a borító alatt. A szerelem becsomagolva is szabad!”.
Hogy a pad egyébként múlt hét csütörtök óta milyen színekben pompázott, arról itt nézheti meg a galériánkat.
Közben Baranyi, – miután láthatóan vesztésre áll az ügyben – inkább előre menekült, és figyelemfelhívást tett közzé, miszerint „Bárkinek lehet padja Ferencvárosban!” A polgármester arra buzdítja a civil szervezeteket és az állampolgárokat, – legyenek azok klímaharcosok, zenészek, fradisták vagy éppen rokkerek – hogy fessék a kerület padjaira üzeneteiket. Csak egy kitétel van: ne legyen az üzenet „gyűlöletkeltő, egyének vagy csoportok elleni erőszakra ösztönző, fenyegető, illetve toborzással vagy adománygyűjtéssel kapcsolatos felhívás.”
Nyitókép: YouTube